Прекрасна боја и кристали кои блескаат – Велигденски јајца со вино

Прекрасна боја и кристали кои блескаат – Велигденски јајца со вино

За големиот празник Велигден, секоја домаќинка фарба Велигденски јајца и се труди трпезата да биде што поубава.
Оваа година може да офарбате Велигденски јајца на посебен начин, а не само со боја купена од продавница.
Имено, се што ви треба за прекрасни јајца е вино.
Земете црвено вино, потребни ви се околу 75 милилитри, кое го загревате во шерпа и ги ставате јајцата.
Се варат јајцата во виното, се вадат, сушат и премачкуваат со масло за сјај.
Имаат прекрасна виолетова боја, и сјаат како да имаат кристали на нив.

 

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?