Здрави и вкусни палачинки без брашно

Здрави и вкусни палачинки без брашно

Здрави и вкусни палачинки без брашно.

Состојки:

  • 3 банани
  • 2 јајца
  • 3 лажици путер
  • 1/2 кесичка екстракт од ванила
  • малку масло за пржење

Начин на подготовка:

  1. Изгмечете ги бананите во сад. Додајте јајца, омекнат путер и екстракт од ванила. Мешајте додека не добиете глатка смеса.
  2. Ставете масло во тава и загрејте на средна температура.
  3. Ставете од смесата во тавата и печете палачинки. Кога на површината ќе се појават меурчиња, свртете ја палачинката и печете ја од другата страна.
  4. Сервирајте ги палачинките со прелив или свежо овошје по желба.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Салата со маслинки и кубети

ЛЕСНО И БРЗО: Домат чорба со кнедли

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Повеќе рецепти за десерти тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула