Направете Велигденска трева сами дома – Декорација за најубава трпеза

Направете Велигденска трева сами дома – Декорација за најубава трпеза

На велигденската трпеза една од најубавите декорации е велигденската пченица или велигденската трева.
За да бидете креативни и сами да ја направите ви требаат памук, неколку зрна пченица и модли по избор.
Се зема модла како капаче од шише, некое канче или сад, па се зема памук со иста големина и се обложува, а потоа убаво се натапкува на дното.
Се додава вода само колку да се намокри памукот, но не и да се прелева.
Се ставаат зрната пченка, а колку повеќе ставите едно до друго, толку погуста ќе биде тревата.

 

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?