Мафини со бадемово брашно – Мали колачиња за 20 минути

Мафини со бадемово брашно – Мали колачиња за 20 минути

Супер вкус, бадем мафини.

Состојки:

  • 80 гр. бело брашно
  • 80гр. бадемово брашно
  • 150 гр. шеќер во прав
  • 150 гр. белки
  • 100 гр. маргарин

Подготовка:

  1. Се машаат двата вида брашно со шеќер и се матат со миксер, а во смесата се ставаат пет белки. Се става и маргаринот и се мати се заедно.
  2. Се става смесата во калапи за мафини.
  3. Се печат 20 минути на 180 степени на загреана рерна со вентилатор.

 

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?