Кога ве боли и пече желудникот – Овие намирници исфрлете ги од исхраната

Кога ве боли и пече желудникот – Овие намирници исфрлете ги од исхраната

Кога се вели гастритис се мисли на воспаление на слузокожата на желудникот, поради преголемо лачење желудочна киселина.
Тоа предизвикува болки, надуеност, гасови и грчеви, непријатна и болна состојба.
Ако мака мачите со овие проблеми, тогаш треба да избегнувате намирници какоЧ
Алкохол – го уништува заштитниот слој на слузокожата на желудникот.
Намирници со груби влакна како и многу млеко, сол и пикантни зачини.
Намалето и со внес на конзервирана храна.

 

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?