Нема месење, појадок за 30 минути: Гибаница со вода и сирење

Нема месење, појадок за 30 минути: Гибаница со вода и сирење

Направете вкусна гибница со готови кори, сирење и врела вода, лесна за правење, без месење.

Состојки:

 • 1 пакување кори за пита
 • 150 гр. маргарин
 • 50 мл. маслиново масло
 • 300 гр. сирење
 • 6 јајца
 • 300 мл. врела вода

Подготовка:

 1. Се прави смеса така што се топи маргаринот со маслото, а се рони сирењето во сад на страна.
 2. Секоја кора се премачкува со смесата со маргарин и масло, се става сирење, и се среди на намастена тепсија.
 3. Ова се прави со секоја кора додека има фил и сирење.
 4. Се премачкува последната кора со останатата смеса од маргарин и масло и се сече на парчиња.
 5. Се матат јајца со жица се става иврелата вода и се меша, па се прелива питата и се остава 15 минути.
 6. Се пече на загреана рерна на 180 степени 30 минути.

 

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?