Врие витамини, минерали и железо – За што се помага спанаќ

Врие витамини, минерали и железо – За што се помага спанаќ

Спанаќот е зелен зеленчук, богат витамини, минерали и влакна, посебно бета-каротен, антиоксиданси и други корисни намирници.
Спаѓа во групата семејство со цвеклото, блитвата и репката. Богат е витамин А, Ц, Е и К, Б комплекс и фолна киселина, и секкао железо.
Ги јанке мускулите, помага за да се заштитиме од болести, инфекции и вируси.
Помага за трудници и деца особено со фолната киселина, а помага и за баланс на притисокот.
Го подобрува работењето на цревата, помага и за слабеење, да се обезбеди кислород од ќелиите до ткивата.
дава енергија и здравје.

 

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории