Уштипци со компир и едно јајце – Евтин појадок или мезе

Уштипци со компир и едно јајце – Евтин појадок или мезе

Направете вкусни уштипци од компир во вашата кујна.

Состојки:

 • 500 гр. компир
 • 1 јајце
 • малку сол и бибер
 • малку вегета
 • 400 гр. брашно
 • 1 лажиче прашок за пециво
 • масло

Подготовка:

 1. Се лупи компирот и се сече на коцки, па се вари во солена вода, потоа се цеди и лади.
 2. Се меша со јајце и зачини, прашок за пециво и брашно.
 3. Се меси тесто со рака и се развлекува, па се вадат кругови и се пржат на врело масло.
 4. Се ставаат на салфета да впие маснотија.

Добар апетит 🙂

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории