Без квасец, прашок за печиво и сода бикарбона: Фантастична турска пита со месо и кромид од домашни кори

Без квасец, прашок за печиво и сода бикарбона: Фантастична турска пита со месо и кромид од домашни кори

Подготовката на оваа пита бара повеќе труд, но резултатот е фантастичен!

Состојки:

 • 500-600 гр брашно Т-500
 • 1 лажичка сол
 • 2 јајца
 • 1 белка
 • 200 мл млеко
 • 100 мл вода

Состојки за фил:

 • 400 гр мелено месо
 • 3 главици кромид
 • млад кромид
 • 5-6 лажици врела вода
 • сол
 • бибер
 • ѓумбир
 • куркума

Состојки за премачкување:

 • 100 гр путер
 • 150 мл масло
 • 1 жолчка

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на Валентина:

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки