Стапчиња со маслинки – Готови за половина час, а тестото се прави со вода

Стапчиња со маслинки – Готови за половина час, а тестото се прави со вода

Направете вкусни стапчиња со маслинки на вода.

Состојки:

 • 500 гр. брашно тип 500
 • 200 гр. маслинки
 • 1 кесе квасец
 • 1 лажиче сол
 • 1 лажиче шеќер

Подготовка:

 1. Се меша брашното со квасец и со сол и шеќер, се замесува со млака вода и брашно тесто, да не биде многу тврдо.
 2. Се загрева рерна на 250 степени.
 3. Се премесува тестото на работна маса со брашно и се прави правоаголник, се сече на 6 еднакви дела.
 4. Секој дел се развлекува во стапче и се ставаат на него маслинки сечени на кругови.
 5. Се натапкуваат во тестото и се става секое стапче на плех со хартија.
 6. Се премачкуваат со влажна четка да не бидат многу со брашно и се печат околу половина час.

Добар апетит 🙂

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории