Оброк салата со леблебија

Оброк салата со леблебија

Направете вкусна салата со леблебија.

Состојки:

 • 2 шолји варена леблебија
 • 1/2 авокадо
 • 1 кисела пиперка
 • 1 морков
 • 1/2 главици кромид
 • 2 лажички оцет
 • 2 лажички вода
 • сол и бибер

Подготовка:

 1. Се става варената леблебија во чинија за салата.
 2. Се додава пола авокадо сечено, и сечена пиперка, морков на кругови и сечен кромид.
 3. Се меша оцет со вода и сол и бибер, се става горе и се меша.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки