Посна бајадера за 20 минути

Посна бајадера за 20 минути

Одличен десерт за посните денови…

Состојки:

 • 200 гр посен путер
 • 200 гр шеќер
 • 25 гр ванилин шеќер
 • 170 мл соино млеко
 • 400 гр посни мелени бисквити
 • 250 гр кокос
 • 180 гр посно чоколадо за глазура
 • 40 мл масло за глазура

Начин на подготовка:

 1. Ставете да се готви посен путер, шеќер, ванилин шеќер и соино млеко. Во меѓувреме измешајте мелени бисквити со кокос, па додајте ја зготвената смеса. Добро соединете.

   

 2. Премачкајте тепсија со масло и ставете ја добиената смеса, па убаво распоредете.

   

 3. Чоколадото растопете го со масло и со таа глазура прелијте го бисквитот. Ставете во фрижидер на 2 часа.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки