Деликатесен ручек: Пилешко во сос од босилек

Деликатесен ручек: Пилешко во сос од босилек

Направете вкусно пилешко со сос од босилек.

Состојки:

 • 1 парче пилешко месо
 • 200 мл. павлака за готвење
 • 2 гранчиња босилек
 • 2 раце ореви сечени
 • 1 лажиче сол
 • 2 лажици маслиново масло
 • 2 чешни лук
 • мелен бибер

Подготовка:

 1. Се сече пилешкото, се пржи на тава со масло, кромид и лук.
 2. Се става павлаката кога ќе биде сипржено, се додаваат босилек, ореви, зачини.
 3. Се крчка и се служи.

Добар апетит 🙂

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории