Не ги фрлајте семките на лубеницата – Грешка која сите ја прават

Не ги фрлајте семките на лубеницата – Грешка која сите ја прават

Лубеницата е сезонско овошје кое уште малку ќе се појави на пазарот.
Многумина ги фрлаат семките од лубеницата, но тоа е грешка.
Зошто е тоа така?
Семките помагаат за да се зачува здравјето на бубрезите, како и за здравје на срцето и цел кардиоваскуларен систем.
Семките на лубеницата се многу хранливи, имаат ликопен и помагаат и за сјајна и здрава кожа.
Се борат и со опасната бактерија Ешерихија коли.
Следен пат не ги фрлајте, туку изедете ги и направете му добро на телото.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки