Маска со која косата ќе престане да опаѓа – Решение на проблемот и да е сезонски и да е генетски

Маска со која косата ќе престане да опаѓа – Решение на проблемот и да е сезонски и да е генетски

Многу луѓе мака мачат со опаѓањето на косата. Тоа може да биде сезонско или пак генетско.
20 проценти од светската популација пати од овој проблем, опаѓање на косата на есен, но може да биде и од генетска природа, потежок облик потежок и за искоренување.
Ако сакате да го решите проблемот има природно решение – маска од квасец.
Една лажица мед и една лажица шеќер се мешаат со чаша топло млеко и се додава 20 грама свеж квасец.
Се остава 20 минути да нарасне смесата, а потоа и се додава жолчка, и се меша.
Се става на влажна коса и се остава на глава еден час.
Потоа се мие добро.
Се прават 15 третмани, па се одмора косата 3 месеци.
Составот се менува, наместо млеко додадете маслиново или рицинусово масло, сок од алое или јогурт.

 

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории