Без капка масло: Домашна крем чорба од зеленчук и пилешко

Без капка масло: Домашна крем чорба од зеленчук и пилешко

Вкусна домашна чорба без капка масло.

Состојки:

 • 300 гр бело пилешко месо
 • 2 моркови
 • 1 корен магдонос
 • 1 пашканат
 • 2 компири
 • 1 помала главица карфиол или брокула
 • 200 мл павлака за готвење
 • сол
 • бибер
 • зачини по вкус

Начин на подготовка:

 1. Исчистениот и измен зеленчук (освен карфиол/брокула) и пилешкото исечкано на коцки ставете ги во лонец ладна вода.

   

 2. Гответе додека не зеленчукот не омекне, а потоа додајте сол и зачини и ставете карфиол/брокула, па гответе уште десетина минути.

   

 3. Добро измиксајте во блендер и вратете на шпорет. Додајте павлака за готвење и уште еднаш кратко зовријте.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки