За добра крвна слика – Чорба од листови цвекло

За добра крвна слика – Чорба од листови цвекло

Направете вкусна и здрава чорба од листови цвекло.

Состојки:

  • 2-3 цвекло (листови)
  • 1-2 лажици ориз
  • 1 кромид
  • 1-2 лажици масло
  • 1 лажица вегета
  • бибер

Подготовка:

  1. Се мијат листовите од цвекло, се сечат ситно и се оставаат на страна.
  2. Се пржи сечениот кромид на малку масло, заедно со оризот, и кога оризот ќе смени боја, се ставаат сите зачини, литар вода, листовите цвекло и се остава да врие 15-20 минути.
  3. Се служи потоа со кисела павлака по избор.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки