Вкусни шампињони: Одличен прилог со главното јадење

Вкусни шампињони: Одличен прилог со главното јадење

Совршен прилог со секое јадење…

Состојки:

 • 500 гр шампињони
 • 30 гр путер
 • 2 лажици маслиново масло
 • 1 главица ситно сечкан кромид
 • 50 мл бело вино
 • 3 чешниња лук
 • веза магдонос

Начин на подготовка:

 1. Шампињоните измијте ги и исцедете ги. Во тава додајте путер и масло, а потоа кромид. Кога кромидот ќе се продинста, додајте шампињони. Динстајте ги околу десет минути, па додајте бело вино.

   

 2. Кога виното ќе испари, додајте лук и магдонос, пржете уште неколку минути и тргнете од рингла.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

https://youtu.be/okZgKX-lsuQ

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки