Домашна пројара со јогурт и кисела вода: Вистински избор за доручек

Домашна пројара со јогурт и кисела вода: Вистински избор за доручек

Рецепт за домашна пројара која постојано ќе ја правите.

Состојки:

 • 3 јајца
 • 50 гр лебно брашно
 • 50 гр гриз
 • 150 гр пченкарно брашно
 • 3 јајца
 • 100 мл кисела вода
 • 200 мл јогурт
 • 200 гр сирење
 • сол
 • 1 прашок за печиво
 • 70 мл масло

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца со жица, додајте просеано брашно со прашок за печиво, гриз, пченкарно брашно, јогурт, кисела вода, издробено сирење, масло, сол и убаво изедначете.

   

 2. Обложете кружен плех со хартија па ставете ја смесата во плехот и израмнете. Печете на 210 степени околу 50-60 минути.

   

 3. Покријте малку со крпа па послужете.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки