Посни чоко коцки со прелив

Посни чоко коцки со прелив

Направете вкусни посни чоко коцки.

Состојки:

 • 250 гр. маргарин
 • 12 лажици шеќер во прав
 • 200 мл. кисела вода
 • 8 лажжици мелени ореви
 • 300 гр. брашно
 • 1 прашок за пециво
 • 100 гр. посно чоколадо
 • 200 гр. посно чоколадо за прелив со 80 гр. маргарин

Подготовка:

 1. Се ставаат 200 грама маргарин да омекнат, па се мати со шеќер во прав, се додава кисела вода, ореви, брашно, прашок за пециво и рендано чоколадо.
 2. Се става во плех намастен и со брашно, се пече на 180 степени половина час.
 3. Се топи чоколадото со маргарин, и се става горе.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки