Посна мусака: Брз и вкусен ручек

Посна мусака: Брз и вкусен ручек

Совршен ручек за посните денови.

Состојки:

 • 500 гр компири
 • 1 веза млад кромид
 • 3-4 пиперки
 • 2 помали домати
 • 1 мала шолја ориз
 • сол
 • бибер
 • масло

Начин на подготовка:

 1. Исечкајте кромид па пропржете, додајте сечкани пиперки, исечкани домати и пржете да испари течноста. Додајте варен ориз, побиберете и посолете.

   

 2. Премачкајте плех со масло. Компирите исечкајте ги на тенки кругови, наредете на дно и обложете од страните. Ставете половина од пржениот кромид, пиперки и ориз, па ставете втор ред компири. Од горе ставете ред фил и завршете со компир.

   

 3. Печете 50 минути на 180 степени.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки