Пита со кромид и јогурт

Пита со кромид и јогурт

Едноставна, а вкусна пита со кромид и јогурт.

Состојки:

 • 600 гр брашно
 • 1/2 лажица сол
 • 400 мл млака вода
 • масло

Состојки за фил:

 • 2 чаши јогурт
 • 3 парчиња млад кромид
 • малку сол

Начин на подготовка:

 1. Замесете глатко тесто, поделете го на половина, премачкајте со масло и оставете да отстои. Потоа развлечете кора, исечкајте на триаголници и преклопете па повторно развлечете.

   

 2. Ставете во сад за печење, прелијте со фил, а од горе ставете друга кора. Печете ан 180 степени 25-30 минути.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки