Пица од стар леб – Нема месење и мака

Пица од стар леб – Нема месење и мака

Вкусна пица од стар леб, наместо да се фрли, ќе добиете деликатес.

Состојки:

 • неколку кришки стар леб
 • 2 јајца
 • 1 дл. млеко
 • 1/2 дл. масло
 • 1 шолја рендан кашкавал
 • 100 гр. шунка
 • 10 маслинки
 • 1-2 домати
 • 1 дл. доматно пире
 • оригано, бибер и сол

Directions

 1. Place your list items here

Подготовка:

 1. Се матат јајца во чинија со млеко и масло. сол, бибер и оригано.
 2. Се сече лебот на коцки и се додава во јајцата, се меша и остава да впие лебот.
 3. Се сече доматот на коцки и се додава доматното пире во него.
 4. Се загрева рерна на 250 степени.
 5. Се рааспоредува рамномерно лебот во тепсија, како подлога за пица.
 6. Се става 5 минути во рерна да фати кора.
 7. Се вади тепсијата и се става доматот, се премачкува убаво, се става шунка, кашкавал, сечени маслинки, оригано, бибер и сол.
 8. Се враќа во рерна 10 минути да се запече.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки