Осип на кожата и опаѓање на косата – Знаци дека ви недостигаат овие витамини

Осип на кожата и опаѓање на косата – Знаци дека ви недостигаат овие витамини

Ако имате осип на лицето и ви паѓа косата, тоа е знам дека ви недостигаат одредени витамини во телото.
Се работи за витаминот Б7, како и минералот цинк. Може да значи и недостаток на витамините А, Д, Е, К.
Решение е пивски квасец, јајца, суво овошје, семки од тиква.
јадете и интегрални житарки, млечни производи, малини, банани и печурки, но и карфиол.

 

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки