Се сметале за храна на Боговите – Зошто треба да јадеме маслинки?

Се сметале за храна на Боговите – Зошто треба да јадеме маслинки?

Маслинките како храна се користат од многу одамна, а според грчката митологија биле храна за Боговите.
Имаат различни бои и нијасни, но во секоја варијанта се здрави и вкусни.
Имаат изобилство на витамин Е и А, натриум, калциум и влакна, и омега три масни киселини, сите многу важни за телото.
Имаат антивоспалително дејство, помагаат за концентрација, работата на мозокот и подобро помнење.
Даваат енергија, а воедно помагаат да слабееме.
Намалуваат бори и ја чуваат кожата здрава и сјајна.
Го штитат срцето и цел кардиоваскуларен систем, штитат од срцев удар.
Намалуваат алергии, го чуваат здравјето на очите и намалуваат болка и воспаленија.

 

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?