Сос со суви печурки и карфиол – Совршен за врз тестенини

Сос со суви печурки и карфиол – Совршен за врз тестенини

Вкусен деликатес кој ќе го обожавате.

Состојки:

 • 450 гр. карфиол
 • 1 кромид
 • 2 лажици маслиново масло
 • 1 лажица соја сос
 • 2 чешни лук
 • 1 шолја млеко
 • 10 гр. суви печурки
 • 1 шолја индиски ореви (опционо)

Подготовка:

 1. Се вари карфиолот, се цеди, па се става во блендер.
 2. Се пржи кромидот ситно сечен на масло, па кога ќе пожолти се додава на карфиолот во блендер.
 3. Се ставаат внатре сол и бибер, соја сос и маслиново масло, како и лук.
 4. Се миксира додавајќи млеко повремено.
 5. Се става се во тавата каде се пржеше кромидот и се вари заедно 5 минути со мешање, со додавање на печурките.
 6. По желба на крај кога е готов, може да му додадете и ситно сечени индиски ореви, околу една шолја, ако сте љубител на овој вкус.
 7. Супер е за врз тестенини.

🙂

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

singlepost_text