Колку долго се чува спанаќ – До кога е полн витамини?

Колку долго се чува спанаќ – До кога е полн витамини?

Спанаќот е многу корисен и здрав, богат витамини и тоа А, Ц, Е и К, минерали, влакна, антиоксиданси, фолна киселина и секако железо.
Се чува најмногу до четири дена во ладилник, зошто до тогаш ги чува сите витамини и минерали во себе.
По 4 дена, губи вкус и квалитет.

 

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?