Обланди со бисквити, суво грозје и ореви и кремаст фил

Обланди со бисквити, суво грозје и ореви и кремаст фил

Одлични колачи кои можете да ги послужите на свечена трпеза.

Состојки:

 • 2 обланди

Состојки за бисквит:

 • 9 белки
 • 350 гр шеќер
 • 220 гр брашно
 • 150 гр суво грозје
 • 150 гр сечкани ореви
 • сок од еден лимон

Состојки за фил:

 • 9 жолчки
 • 270 гр шеќер
 • 200 гр путер или маргарин
 • рендана кора од еден лимон

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Рецептура“:

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство