Посни плескавици од ориз и компир

Посни плескавици од ориз и компир

Вкусно јадење за деновите на пост.

Состојки:

 • 150 гр варен ориз
 • 1 поголем компир
 • 1 главица кромид
 • 4 чешниња лук
 • 3 лажици мелени пченични снегулки
 • 3 лажици мелен сусам
 • 3 лажици мелени семки од сончоглед
 • 3 лажици мелено ленено семе
 • црвена пипер
 • презла
 • сол
 • бибер
 • оригано
 • мајчина душица

Начин на подготовка:

 1. Во зготвениот ориз додајте компири, мелен кромид и лук. Додајте мелени пченични снегулки, мелен сусам, мелен сончоглед, ленено семе. Додајте пипер, сол, бибер, малку оригано и мајчина душица.
 2. Добро изедначете и правете плескавици, па провлечете ги низ презла. Печете во рерна на 200 степени околу 30 минути или пржете ги во масло.

Добар апетит!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече