Печени компири со зачини – вкусно јадење од рерна

Печени компири со зачини – вкусно јадење од рерна

Вкусни компири со зачини од рерна.

Состојки:

  • 2,5 кг компири
  • морска сол
  • бибер
  • 1 лажичка куркума
  • прстофат чили
  • 5 лажици маслиново масло

Начин на подготовка:

  1. Рерната загрејте ја на 200 степени. Компирите излупете ги, исечкајте на четвртини и ставете ги во голем сад со солена вода.
  2. Гответе околу 8 минути. Исцедете ги, додајте куркума, чили, сол и бибер.
  3. Додајте маслиново масло и префрлете во плех за печење. Печете 40 минути.

Добар апетит!