Лосос салата – здрава и вкусна

Лосос салата – здрава и вкусна

Здрава и вкусна салата.

Состојки:

 • 100 гр чаден лосос
 • 2 компири
 • 1 помала главица цвекло
 • 2 кисели јаболка
 • 1 јајце
 • 1 лажичка рен
 • 200 гр свежо сирење
 • лимон
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Компирите и цвеклото згответе ги во лушпа и оставете ги да се изладат. Сварете го и јајцето. Чадениот лосос иситнете го. Јаболката и цвеклото излупете ги и исечкајте ги на коцки.
 2. Во чинија измешајте свежо сирење и рен, изрендана кора од лимон и сок од лимон.
 3. Измешајте ги и останатите состојки и послужете со листови зелена салата, варено јајце и тост леб.

Добар апетит!