Витамин Д – Што се случува со телото ако ни недостига?

Витамин Д – Што се случува со телото ако ни недостига?

Витаминот Д е многу важен за телото, а ако ви недостига, мое да се појават многу проблеми.
Се јавува проблем со слабеење на коските, болка и умор, кариес и рахитис.
Може да се појави и слабеење на мускулите и лоша абсорпција на калиум во телото.

 

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории