Посен сос со спанаќ и индиски ореви

Посен сос со спанаќ и индиски ореви

Направете вкусен сос од индиски ореви и спанаќ за тестенини.

Состојки:

  • 50 гр. сирови индиски ореви
  • 1 чешне лук
  • 1 лажица соја сос
  • 50 гр. спанаќ свеж
  • 100 гр. шпагети

Подготовка:

  1. Се ставаат индиските ореви во шолја со врела вода половина час. Се цедат потоа и се ставаат во блендер со пола од водата, па се миксираат.
  2. Се загрева останатата пола шолја вода и се става ситниот лук во неа кога ќе зоврие.
  3. Се додава и кремот со индиски ореви, се меша, па се става соја сос.
  4. Се додаава спанаж ситнет и се меша брзо.
  5. Се ставаат варените тестенини на чинија и се става сос.

Добар апетит 🙂

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

singlepost_text