Вкусна посна чорба

Вкусна посна чорба

Направете здрава, а вкусна чорба со парчиња леб.

Состојки:

 • 30 мл масло
 • 2 лажици брашно
 • бибер
 • сол
 • сув зачин
 • магдонос
 • препечени коцки леб (кубети)

Начин на подготовка:

 1. На масло пропржете брашно па кога ќе добиете крем боја ставете 1,5 л вода.

   

 2. Оставете на тивко да врие. Додајте бибер, зачини, листови магдонос, лук во гранули. Ставете во чинија и додајте коцки леб.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки