Појадок, брз оброк или вечера: Лиснати коцки со сирење

Појадок, брз оброк или вечера: Лиснати коцки со сирење

Направете лиснато тесто со сирење.

Состојки:

 • 400-500 гр. брашно
 • малку квасец
 • 100 мл. топло млеко
 • 300 гр. маргарин
 • 300 гр. сирење
 • 1 јајце за премачкување и сол

Подготовка:

 1. Се става во вангла брашно и многу малку квасец со млеко (прстофат квасец).
 2. Се додава ронето сирење и маргарин кој стоел на собна температура.
 3. Се прави тесто со раце, па се развлекува.
 4. Се преклопува тестото и се остава 15 минути.
 5. Се повторува уште еднаш оваа постапка.
 6. Се развлекува, се сечат коцки и се редат на плех со хартија.
 7. Се премачкуваат со јајце и се печат на 220 степени половина час.
 8. Се е детално покажано во видеото.

Добар апетит 🙂

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории