Мафини со моцарела и компири

Мафини со моцарела и компири

Направете вкусни солени мафини со компири.

Состојки:

 • 500 гр. компири
 • 2 жолчки
 • 1 јајце
 • 100 гр. моцарела
 • 50 гр. путер
 • сол и презла

Подготовка:

 1. Се лупи компирот и се вари половина час во солена вода, па се пасира.
 2. Се додава моцарела, 40 грама путер, сол и се меша.
 3. Се додава едно јајце, па жолчките и се соединува.
 4. Се премачкува со останатиот маргарин калап за мафини и се става презла, па смесата.
 5. Се пече на 180 степени 40 минути.

Добар апетит 🙂

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории