Вкусни и брзи: Гурабии со кисело млеко

Вкусни и брзи: Гурабии со кисело млеко

Направете вкусни гурабии со кисело млеко.

Состојки:

  • 1 шолја шеќер
  • 1 шолја кисело млеко
  • 1 лажиче сода бикарбона
  • 3 шолји брашно
  • 3 лажици масло

Подготовка:

  1. Се раствара сода со кисело млеко и се остава да се активира.
  2. Се сее брашното во сад и се става кисело млеко, шеќер и масло и се замесува тесто.
  3. Се прават топчиња и се редат на плех за печење со хартија.
  4. Се става по желба горе шеќер во прав.

🙂

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?