Што се случува кога ќе внесеме омега три масни киселини во телото

Што се случува кога ќе внесеме омега три масни киселини во телото

Омега три масните киселини се многу важни за телото и целокупното здравје.
Делуваат добро на мозокот, помагаат телото да ги разбие маснотиите, а со тоа помагаат да го заштитиме срцето од удар, болести, и воедно целиот кардиоваскуларен систем од болести.
Телото не ги произведува само, но се есенцијални, па мора да ги внесеме со исхраната, а затоа често треба да јадеме риба, особено лосос кој има најмногу омега три масни киселини, потоа туна и сардини.
Овие масни киселини поамагаат за подобро помнење, за намалување на хроничен умор, за здрава и сјајна кожа и коса.

 

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?