Вкусна и здрава салата со ориз и лосос

Вкусна и здрава салата со ориз и лосос

Вкусна и здрава оброк салата.

Состојки:

  • 450 гр ориз
  • мешавина од зеленчук
  • 300 гр подготвен чаден лосос
  • 1 авокадо
  • семки од сончоглед
  • прелив од сусам

Начин на подготовка:

  1. Оризот обварете го во микробранова и измешајте со зеленчук. На врвот ставете лосос и додајте авокадо.

     

  2. Прелијте ја салатата со сос од сусам. Количината е доволна за две порции.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки