Храна која го штити мозокот од болести – За помнење и концентрација

Храна која го штити мозокот од болести – За помнење и концентрација

Храната многу влијае на работата на мозокот, помнењето и концентрацијата.
Постојат одредени видови зеленчук кои многу помагаат. Тука е брокулата која воедно и го намалува стресот и помага да се заштитиме од болести на нервниот систем.
кељот е посебно здрава намирница која го штити мозокот, а тука се и доматите кои имаат многу ликопен, го штитат мозокот од канцер и Алцјхајмер.
Јадете ги често.

 

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?