Деликатес: Тестенини со црвена зелка

Деликатес: Тестенини со црвена зелка

Направете тестенини со црвена зелка.

Состојки:

  • 1 главица црвена зелка
  • 1 компир
  • 500 гр. тестенини
  • малку масло, сол и бибер

Подготовка:

  1. Се сече зелката ситно, се сече и лупениот компир.
  2. Се заграве масло на длабока шерпа, се додава сечената зелка, се ставаат зачини.
  3. Се става и компирот и се меша.
  4. Се пржи додека зелката не пушти сок, па се намалува температурата, се остава да се динста во сопствениот сок додека не омекне и не се свари целосно.
  5. Се варат тестенини во солена вода и се цедат.
  6. Се ставаат тестенините во зелката, се меша и се служи.

Добар апетит 🙂

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

singlepost_text