Крем салата со пилешко и кикиритки

Крем салата со пилешко и кикиритки

Направете вкусна салата со кикиритки и пилешко месо.

Состојки:

  • 600 гр. пилешко
  • 200 гр. печени солени кикиритки
  • 150 гр. сусам
  • 400 мл. мајонез
  • 360 мл. кисела павлака и малку сол

Подготовка:

  1. Се вари пилешкото месо и се сече на делови, се кине на ситни парчиња и се става во сад.
  2. Се пропржува сусамот на две лажици масло додека не порумени и се додава во пилепкото, се ставаат истолчени кикиритки.
  3. Се става сол, павлака и мајонез и се лади.

 

Прочитај поврзани рецепти:

Супер брзи овошни тортиљи

ВИДЕО: Рецепт за леб кој не се меси

Домашен леб со маслинки

ВИДЕО: 4 магични трикови со овошје

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Посно пире од зеленчук

За сите гурмани – Палачинки кватро салами