Запечени тестенини со спанаќ и сланина

Запечени тестенини со спанаќ и сланина

Направете вкусни запечени макарони или било кој друг вид тестенини со спанаќ.

Состојки:

 • 3 јајца
 • 500 гр. макарони, шпагети или јуфки
 • 300 гр. спанаќ
 • 200 гр. сланина
 • 100 гр. маргарин
 • 1 кромид
 • 300 мл. млеко
 • 1 лажица брашно
 • сол и бибер

Подготовка:

 1. Се става маргарин да се стопи, се динста ситно сечен кромид и сланина, па спанаќот.
 2. Се става брашно по 15 минути, се меша, се става млеко и се крчка 5 минути.
 3. Се варат и цедат тестенините. Се ставаат во тава со преливот, се печат на 250 степени 10 минути, па се вадат, се става горе смеса од матени јајца, се печат уште 15 минути.

 

Прочитај поврзани рецепти:

Супер брзи овошни тортиљи

ВИДЕО: Рецепт за леб кој не се меси

Домашен леб со маслинки

ВИДЕО: 4 магични трикови со овошје

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Посно пире од зеленчук

За сите гурмани – Палачинки кватро салами

singlepost_text