Кремаст колач со две кори и два фила: Најубавиот домашен десерт

Кремаст колач со две кори и два фила: Најубавиот домашен десерт

Неодолив спој од вкусови…

Состојки за прва кора:

 • 6 јајца
 • 200 гр шеќер
 • 4 лажици врела вода
 • 150 гр брашно
 • 1 кесичка прашок за печиво
 • 2 лажици какао

Состојки за втора кора:

 • 5 белки
 • 160 гр шеќер
 • 3 лажици брашно
 • 250 гр пржени и иситнети ореви

Состојки за прв крем:

 • 5 жолчки
 • 200 гр шеќер
 • 300 гр путер

Состојки за втор крем:

 • 350 мл млеко
 • 1 кесичка пудинг од ванила
 • 3 лажици шеќер
 • 2 кесички ванилин шеќер

Состојки за глазура:

 • 100 гр млечно чоколадо
 • 25 гр путер
 • 2 лажици млеко

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Гурман“:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта