Нутриционистите советуваат: Три намирници кои мора да ги јадеме за време на пост

Нутриционистите советуваат: Три намирници кои мора да ги јадеме за време на пост

Постот без разлика дали е со масло, или на вода, често не остава збунети за тоа што да јадеме, а секако и во периодот на постот важно е да се внесат хранливи материи и витамини за правилно функционирање.
Додека постите, за здравје на телото, нутриционистите препорачуваат да јадете интегрален ориз кој има многу малку шеќер, и јаглехидрати потребни за нас.
Јадете риба која е богата витамини и омега три масни киселини важни за нас.
Треба да јадеме и прокељ кој е богат витамини Ц и К како и антиоксиданси важни за нас.

Добар апетит 🙂

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории