По 50 година телото се менува – Како треба да се хранат жените

По 50 година телото се менува – Како треба да се хранат жените

По 50тата година во животот, телото се менува, а жените треба да внимаваат на исхраната.
Со оглед на тоа дека најчесто во овој период од животот сме и помалку физички активни, ни требаат и 600 калории помалку во дневниот внес.
Потребни се повеќе протеини во исхраната, помалку шеќер и масти.
Потребно е да се јадат повеќе кисело млеко и јогурт.
Наместо бел леб, јадете го оној од житарки.
Внесувајте многу витамини и минерали, овошје и зеленчук и свежо цедени сокови.
Колку можете повеќе пешачете и бидете активни.

 

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории