Маслиново масло – Како се чува за да не ги изгуби квалитетните состојки?

Маслиново масло – Како се чува за да не ги изгуби квалитетните состојки?

Маслиновото масло е корисно и здраво, но има правилен начин како се чува.
Се чува во стаклено шише, кое е подобра опција од пластичното, на топло но темно место.
Најдобро е да биде во кујнското орманче што го штити од директна изложеност на светлина.
Така ги задржува корисните и здрави својства.

 

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории