Најважното правило се крие во водата – Вака тестенините никогаш нема да се несварени

Најважното правило се крие во водата – Вака тестенините никогаш нема да се несварени

За тестенините да бидат вкусни, и добро сварени, многу е важно во колку вода ги вариме.

На 250 грама тестенини требаат три литри вода. Тоа значи дека за да бидат тестенините добро зготвени, а не живи, ни треба многу вода.Правило е дека се варат во вода со сол, дека потоа се цедам, мијат и сервираат.

 

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории