Деликатес повкусен од мусака со компири: Тава со тиквички и прелив

Деликатес повкусен од мусака со компири: Тава со тиквички и прелив

Направете вкусен ручек со тиквички во рерна, повкусен од мусака со компири и месо.

Состојки:

  • 6 тиквички
  • 3-4 чешни лук
  • 3 јајца
  • 3 лажици масло
  • 1 шолја сирење
  • бибер и сол

Подготовка:

  1. Се става масло во тепсија.
  2. Се лупат тиквичките и сечат на кругови, па се редат 2 реда тиквици и зачини, па масло.
  3. Се ставаат да се печат на 200 степени, и штом малку ќе се запечат се ставаат изматени јајца со сирење и ситнет лук, зачини.
  4. Се пече додека се порумени убаво.

Добар апетит 🙂

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории