Посни банана кекси

Посни банана кекси

Може да стојат неколку дена во кутија. Уживајте!

Состојки:

 • 300 гр брашно
 • 2 банани
 • 3 лажици џем
 • 100 гр шеќер во прав
 • ванила
 • кора од лимон
 • прстофат сол
 • 10 гр прашок за печиво

Состојки за премачкување:

 • 1 лажица џем
 • 2 лажици вода

Начин на подготовка:

 1. Во вангла ставете банани, џем, ванилин шеќер или арома, шеќер, сол, кора од лимон. Добро измешајте па додајте брашно и прашок за печиво. Замесете меко тесто, развлечете го со сукало и со чаша или калап вадете кекси.

   

 2. Печете најмногу 20 минути на 200 степени. Посипете со шеќер во прав.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта